Humán kockázat menedzsment

Kulcsember kockázat kezelési program

Kulcsember? Attól tartok, hogy néhány esettől eltekintve akkor döbbentünk rá arra, hogy ki az igazi „kulcsember”, amikor elment, és rájövünk: „ő kulcsfontosságú szerepet játszott” a szervezetünk életében. A másik tipikus eset, amivel vezetőként találkozunk: bejön az egyik üzletágvezető és megkérdezi: „XY el akar menni, de 50eFt emelésért maradna. Mi legyen?”. Meg kell tartani, vagy sem? Mit lehet tenni?

A munkánk során a kulcsembereink kockázatát két oldalról közelítjük meg. Egyfelől meg kell érteni azt, hogy mit veszíthetünk el az elmenetelével, hiszen minél többet veszíthetünk, annál „fontosabb” számunkra. Másfelől mekkora annak az esélye, hogy elmegy, hiszen minél nagyobb az esélye annak, hogy elveszítjük, annál jobban kell „vigyázni rá”.

A módszertanunk azokat a munkatársakat találja meg, „akik nélkül bajban lennénk, ha holnap nem jönnének be”. Eszközrendszerünk, láthatóvá teszi a munkatársaim jelentette üzleti kockázatokat, és kiderül, hogy valóban kockázatot jelentene –e az elvesztése, és ha igen, akkor mit kell tennem ennek a kockázatnak a csökkentésére.

A leggyakrabban akkor kell erre a kérdésre fókuszálni, ha …

  • … a vezetés úgy gondolja, hogy nagy baj lesz, ha néhány konkrét munkatársa „nem jön be holnap”.
  • … tisztában akarunk lenni azzal, hogy kik a legfontosabb kollégáink, akikre kiemelt figyelmet kell fordítani.
  • … elment a cégtől 1-2 olyan munkatárs, akik nélkül nehezen megy a működés.
  • … változásokat készítünk elő.

A projekt eredményei:

  • A kulcsemberek azonosítása: Kik a kulcsembereink, vagyis kik azok, akiknek a hirtelen kilépése kockázatot jelent a jelenlegi üzletmenetre?
  • A kulcsemberek jelentette kockázatok azonosítása: Miért jelentenek kockázatot?
  • Azoknak az akcióknak az azonosítása, amelyek végrehajtása csökkenti a kulcsemberek jelentette üzleti kockázatot.

0036 20 974 9896