Coaching (egyéni, vezetői)
A coaching során a vezető támogatást kap a coach-tól egy előtte álló elakadás, nehézség megoldásában. A módszer egyik legnagyobb erőssége abban rejlik, hogy a coach-nak nem kell mindenhez (is) értő szakértőnek lennie. A jó coach jól irányított kérdésekkel és visszajelzésekkel terelgeti az ügyfelet a megoldás irányába. Emellett erős személyiségfejlesztő hatása is van.
A coaching témája alapján megkülönböztetünk business és life coachingot, azonban a valóságban a témák gyakran összeérnek, nem lehet közöttük ilyen éles határvonalat húzni.
Csoportos coaching
A csoportos coaching kiváló eszköz lehet tréningek utánkövetéseként, szervezetfejlesztési folyamat részeként, vagy akár önálló eszközként is.
A résztvevők azáltal tanulnak, hogy egymással interakcióba lépnek és gondolatokat cserélnek. A csoportos coaching során nem csak az esethozó kerül közelebb a saját nehézsége megoldásához, hanem a többi résztvevő számára is komoly hozadéka lehet. A több résztvevő miatt a visszajelzések hatása multiplikálódik, hiszen több nézőpont, több ötlet, több visszajelzés jelenik meg a csoportos coaching során.
Team coaching
Richard Hackman (2005) - a teamek és a team coaching nagy kutatója szerint - a team coaching egy vezetői cselekedet: közvetlen interakció a csapattal azzal a szándékkal, hogy a csapattagok kollektív erőforrásait koordináltan és a feladatnak megfelelő módon segítsük felhasználni annak érdekében, hogy el tudják végezni a csapat számára kijelölt feladatot. Legfőbb célja az, hogy a csapat kollektív képessége és teljesítménye növekedjen. Így a menedzserek saját tapasztalataikra tudnak reflektálni, és egymástól tudnak tanulni oly módon, hogy önmaguk is fejlődnek, miközben mindez a szervezetet is előmozdítja.
A leggyakrabban akkor kell erre a kérdésre fókuszálni, ha …
- … új pozícióba neveznek ki valakit;
- … először kerül valaki vezetői pozícióba;
- … a vezető nehéz döntés(ek) előtt áll;
- … stresszes időszakkal kell megküzdeni;
- … nehéz feladatok előtt áll a csapat;
- … az egyén, vagy akár a csapat javítani akar a hatékonyságán;
- … valaki javítani akar a munkatársi kapcsolatain;
- … ismétlődő jelenségekkel szembesülünk és nem értjük az okát.
A projekt eredményei:
- Nagyobb magabiztosság, tudatosság a mindennapokban
- Nehézségek, problémák könnyebb, gyorsabb megoldása
- Hatékonyságjavulás
- Döntésképesség javulása, nehéz feladatok sikeres megoldása
- Tréningen tanultak elsajátításának esetfeldolgozása, gyakorlatba való átültetés
- Elakadások kezelése
- Bizalom elmélyítése a csapattagok között
- Csapatkohézió erősödése